Oslo, 28. april: Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen avduket i dag hydrogenbilen DNV Fuel Fighter.


Bilen, som er bygget av ti studenter ved NTNU i Trondheim, skal konkurrere i den årlige studentkonkurransen Shell Eco-Marathon som går av stabelen i Lausitz, Tyskland, 7.-9. mai 2009. Studentenes mål er ny verdensrekord, samt å vinne sin gruppe ved å kjøre minst 1000 km på en energimengde tilsvarende en liter bensin. Det Norske Veritas (DNV) er hovedsponsor for studentprosjektet.
En investering i fremtiden
DNVs sponsoravtale med DNV Fuel Fighter er en del av en omfattende samarbeidsavtale mellom DNV og NTNU. I tillegg til å vise at DNV vektlegger samarbeidet med studenter og universiteter er sponsoravtalen et symbol på selskapets satsing på fornybar energi og bærekraftig utvikling.
–DNV jobber for å sikre liv, verdier og miljø. DNV Fuel Fighter er et utmerket eksempel på innovasjon innenfor temaet miljøvennlig transport, og teknologien i denne bilen kan være et bidrag på veien mot en ny global energiøkonomi. Høy kompetanse er DNVs viktigste ressurs, og derfor er det viktig for oss å samarbeide med universiteter og studenter, sier Henrik O. Madsen, konsernsjef i DNV.
Konkurransen
Shell Eco-Marathon er en årlig konkurranse hvor formålet er å designe og bygge verdens mest energieffektive bil. Konkurransen har to hovedkategorier; Urban Concept og Futuristic Prototypes. Studentene fra NTNU deltar i Urban Concept kategorien. Den europeiske versjonen av Shell Eco-Marathon feirer sitt 25-års jubileum i 2009.
DNVs satsing på hydrogen og brenselceller
DNV har i en årrekke vært involvert i en rekke forsknings- og utviklingsprosjekter og aktiviteter relatert til hydrogen og utvikling av hydrogen til en sikker energibærer. Denne kompetansen benytter DNV også som grunnlag for å tilby tjenester blant annet relatert til sikkerhet og godkjenning av hydrogensystemer, utstyr og komponenter.
DNV har også tatt en ledende rolle innenfor utvikling av brenselcelleteknologi for skip gjennom sin rolle i pilotprosjektet FellowSHIP.
